Opakowania plastikowe - Co warto wiedzieć na codzień?


Tworzywa stuczne zwane plastikami lub fachowo polimerami w obecnych czasach stanowią jeden z najbardziej popularnych budulców opakowań. Pojemniki z tworzyw sztucznych mają niewątpliwie szereg zalet. Ich trwałość, możliwości uzyskania niemal dowolnego kształtu oraz wyjątkowa szczelność, stawiają je na czele najbardzie wygodnych i uniwersalnych opakowań dlatego znajduja one zastosowanie niemal we wszystkich gałęziach przemysłu.  Niestety większośc tych zalet to jednocześnie ich najwieksza wada i zagrożenie dla otaczającego nas środowiska.

czytaj więcej...


W dobie globalizacji i wolnego rynku producenci opakowań aby sprostać rosnącym wymaganią klientów muszą dbać o ich najwyższą jakość.  Wymóg ten ma najwieksze znaczenie przy produkci opakowań dla branży sporzywczej, medycznej czy kosmetycznej.  Stosowanie określonych, najwyższej jakości surówców posiadających cetyfikację i wiadome źródło pochodzenia jest dziś normą w wielu zakładach przetwórstwa tworzyw stucznych. Wśrud opakowań plastikowych istnieje kilka ciśle okreslonych rodzajów tworzyw. Symbol umieszczony zazwyczaj na spodzie pojemnika informuje nas z jakom rodzajem plastiku mamy doczynienia.

  • PET (Politereftalan etylenu) -  jest to tworzywo przezroczyste o niewielkiej wadze, wysokiej wytrzymałości mechanicznej i dobrej stabilności wymiarowej. Stosuje się go najczęsciej do produkcji naczyń i butelk jednorazowe do wody. Cechom charakterystyczną produktów z PET -U jest btak możliwości ponownego użycia.
  • HDPE (High Density polyethylene)  - to polietylen o dużej gestości. Jedna z jego wad jest brak odporności na działanie substancji silnie utleniających takich jak kwasy czy niektóre środki czystości. Z powodzeniem nadaje się na produkcje opakowań do przechowywania żywności, kosmetyków i niektórych substancji farmaceutycznych.  Łatwość produkcji oraz możliwośc powturnego użycia daje opakowanią wyprodukowanym z tego materiału znaczna przewagę pod wzgedem funkcionalnosci i ekologii.
  • PVC
  • LDAP
  • PS