Formy Rozdmuchowe. Budowa i zastosowanie


Formy rozmuchowe to narzędzia mające szerokie zastosowanie w produkcji opakowań plastikowych. Z ich udziałem wytwarza się butelki, kanistry, słoiki oraz inne pojemniki wykorzystywane w przemyśle sporzywczym, kosmetycznym i chemicznym. Jest to opis bardzo skrótowy, pozwala on jednak uświadomić sobie, jak szeroki zakres możliwości niesie za sobą technologia wytłaczania z rozdmuchem EBM. Niezależnie od sposobu naszego postrzegania, opakowania plastikowe wytworzone z użyciem form rozdmuchowych są obecna w życiu każdego człowieka.

czytaj więcej...


Standardowym produktem, do którego stosuje się technologię wytłaczania z rozdmuchem, jest najbardziej popularna butelki. Taka, w której kupujemy na co dzień sok, mleko, wodę mineralną, kosmetyki oraz inne płyny. W zależności od potrzeb i zawartości może mieć ona zróżnicowaną objętość, kształt i zdobienie. Wiele gałęzi przemysłu nie mogłoby dzisiaj istnieć bez form rozdmuchowych. Można wyobrazić sobie zastąpienie opakowań plastikowych butelkami szklanymi, lecz w rzeczywistości ze względu na większą masę szkła.

Zasada działania formowania z rozdmuchem.

Cykl procesu formowania z rozdmuchiwaniem możemy podzielić na kilka etapów. W pierwszym z nich jest formowane uplastycznione tworzywo w postaci rękawa. Następnie jest on umieszczany i rozdmuchiwany w formie, która jest dokładnym odwzorowaniem kształtu produkowanego opakowania. Ostatni z etapów wyciągnięcie gotowego produktu i pozbawienie go gratu. Proces ten jest zautomatyzowany i trwa około 15 sekund. W zależności od możliwości maszyny, na której będzie realizowana produkcja, formy rozdmuchowe, mogą posiadać, wiele gniazd formujących. oznacza to, że w ramach jednego cyklu wytwarzane są od 1 nawet do 12 detali. Zatem wytwarzanie pojemników jest efektywne i bardzo szybkie, natomiast wykonanie samej formy rozdmuchowej (narzędzia produkcyjnego) jest procesem czasochłonnym wymagającym zarówno dużej wiedzy, zaplecza technicznego, jak i doświadczenia narzędziowego zakładu wykonującego to zadanie. Cykl wytwarzania narzędzia do produkcji butelek można podzielić na kilka zasadniczych etapów. Pierwszym krokiem jest opracowanie wizualizacji komputerowej przyszłego opakowania. Kształt butelki czy pojemnika oprócz walorów estetycznych musi posiadać także cechy technologiczne i użytkowe. Bywa często i tak, że pierwotna koncepcja ewaluuje wielokrotnie, zmieniając postać opakowania, ostatecznie nie do poznania. Część korekt może być wynikiem, braku możliwości osiągnięcia określonych kształtów (w tym przypadku gniazda matrycy formy rozdmuchowej) standardowymi metodami obróbkowymi inne zaś determinuje konieczność wydzielenia ściśle określonego pola etykietowegi oraz rozmiarów detalu dopasowanego do opakowania zbiorczego. Gdy kształt jest już określony, konstruktor może przejść do projektowania narzędzia. Na tym etapie musi być już ustalony rodzaj materiału, z jakiego będzie produkowane opakowanie. Najbardziej popularne tworzywa to HDPE, PP i PET-G. Każde z nich wymaga przewidzenia innych skurczów materiałowych. Nie bez znaczenia pozostaje tu przewidywana skala produkcji. A jednej strony wpływa ona na dobór materiałów na poszczególne części formy rozdmuchowe, z drugiej zaś podnosi cenę narzędzia. W przypadku gdy formy rozdmuchowe narażone są na korozję, mogą być wykonywane ze stali kwasoodpornej lub nierdzewnej. Tam, gdzie skala jest mała lub średnia wystarczająco jest użycie wysokiej klasy stopów aluminium. Budowa formy rozdmuchowej

Na formę rozdmuchową składają się następujące elementy: korpus główny (matryca formująca), szyjki, noże odcinające nadlewki, denka. W ramach oprzyrządowania niezbędnego do produkcji w technologii z rozdmuchiwaniem możemy wymienić: trzpienie rozdmuchowe, chwytaki, testery szczelności, zespoły rękawowe urządzenia do transportowania.

Narzędziownia BLASFORM ma pełną świadomość potrzeb przedsiębiorstw produkujących opakowania. Jesteśmy firmą specjalizująca się w produkcji form rozdmuchowych i oprzyrządowania. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.